Rola psychiatry w leczeniu uzależnień u dzieci

 W dzisiejszych czasach coraz częściej ludzie popadają w nałogi. Oczywiście dotyczy to nie tylko samych dorosłych, lecz ulegają im także dzieci. Dlatego leczenie musi być na tyle skuteczne i dostosowane do wieku pacjenta, lecz także powinno uświadomić pacjentowi jak trudno jest wyjść z uzależnienia a jak łatwo w nie wpaść.

Jak wygląda leczenie uzależnień u dzieci?

Na ogół dzieci wpadają w uzależnienia od gier. W takiej sytuacji należy przede wszystkim odciąć dziecko od gier, po czym zacząć pracę zmierzającą do zapanowania nad furią dziecka. Dziecka nie trzeba odtruwać jak w przypadku narkotyków czy alkoholu, jednak w tym okresie wpada on w furię, którą trzeba opanować i wyjaśnić, że jest to uzależnienie i jak bardzo jest to niebezpieczne. W przypadku uzależnień od narkotyków, konieczna jest detoksykacja, czyli wyczyszczenie organizmu z toksyn, by mógł normalnie funkcjonować. Dużo na ten temat znajdziesz na stronie http://psychiatra-gabinet.pl/

A jaka jest w tym rola psychiatry?

Bez wątpienia uzależnienia potrzebują również psychiatry, ponieważ raczej nie obędzie się bez leczenia farmakologicznego. W przypadku uzależnienia od narkotyków czy alkoholu, potrzebne są leki, które pomogą w utrzymaniu w miarę dobrego zdrowia i wyeliminują ból, często w takim przypadku się pojawiający. Jeśli jest to uzależnienie od gier, wówczas dziecko bez gier wpada w furię lub lęk, które nierzadko trzeba przynajmniej na początku opanować lekami, żeby w ogóle leczenie było możliwe.

Czy sam psychiatra wystarczy?

Na początku pomoc psychiatry jest niezbędna, jednak w późniejszym okresie bardziej będzie potrzebna psychoterapia, której nie prowadzi sam psychiatra tylko psychoterapeuta. Psychiatra ma tylko czuwać, by w razie potrzeby służyć pomocą. Całe późniejsze leczenie opera się na psychoterapii, w której bierze udział zarówno psychoterapeuta jak i sam psychiatra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *